29 kwiecień 2014

FAQ SuperPaczki - zbiór najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi

SuperPaczka.pl to wirtualna platforma umożliwiająca wysyłanie tanich przesyłek kurierskich. Świadczymy usługi pośrednictwa w wysyłaniu przesyłek kurierskich o wadze maksymalnej do 1000 kg. Działamy na podstawie podpisanej umowy o współpracy z profesjonalną firmą kurierską.

Kto może skorzystać z usług Super Paczki?
Każdy. Naszą ofertę kierujemy zarówno do osób indywidualnych jak i firm i instytucji. Dzięki wynegocjowanym korzystnym cenom w Firmach kurierskich umożliwiamy wysyłkę tanich przesyłek bez konieczności podpisywania umów z firmami kurierskimi, bez ograniczeń oraz bez konieczności deklarowania ilości wysyłanych przesyłek.

Czy muszę podpisać umowę z SuperPaczką aby skorzystać z usługi?
Korzystając z Serwisu www.superpaczka.pl nie ma obowiązku podpisywania umowy. Umowa jest podpisywana w przypadku chęci skorzystania ze specjalnych cen i odroczonego terminu płatności. Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: wspolpraca@superpaczka.pl

Z jakich usług mogę skorzystać?
Za pośrednictwem naszego serwisu można nadać przesyłkę krajową o wadze maksymalnej do 1000 kg. Mogą być to koperty, paczki zwykłe do 70kg , oraz palety.

W jaki sposób mogę nadać paczkę?
Na stronie głównej znajduje się prosty kalkulator, po wpisaniu podstawowych danych podliczy wstępną cenę. Po jej akceptacji należy wypełnić formularz z danymi nadawcy i odbiorcy. Możesz nadać naraz tyle przesyłek ile chcesz do różnych odbiorców. Następnie zostaniesz przekierowany do systemu płatności. Po jej dokonaniu dostaniesz maila z listami przewozowymi. Będziesz mógł wygenerować je też ze swojego konta. Pamiętaj o ich wydrukowaniu i odpowiednim opakowaniu przesyłki.

Czy mogę wysłać przesyłkę „za pobraniem”?
Tak. Aby tego dokonać należy w opcjach wysyłki wybrać: „pobranie” oraz podać dokładny numer konta na który mają zostać wpłacone środki pieniężne oraz dokładną kwotę pobrania. Do kwoty pobrania zostaje automatycznie doliczona kwota manipulacyjna.
Kwota pobrania zostanie zwrócona w takiej kwocie jaka została określona przez nadawcę w formularzu zamówienia usługi w terminie do 14 dni roboczych od daty dostarczenia przesyłki do adresata (obowiązuje data przekazania środków z rachunku bankowego SuperPaczki).

Jestem Odbiorcą. Czy mogę zlecić odbiór przesyłki od Nadawcy?
Oczywiście. W tym celu należy skontaktować się z Nadawcą przesyłki, aby uzyskać niezbędne informacje dotyczące przesyłki:

- wagę oraz jej wymiary
- zawartość oraz rodzaj opakowania przesyłki

Należy posiadać także dokładne dane teleadresowe Nadawcy oraz ustalić dogodny dla Nadawcy termin odbioru przesyłki. Na podstawie takich informacji proszę złożyć i opłacić zamówienie w naszym Serwisie.
WAŻNE: Nadawca musi wydrukować wygenerowany przez system list przewozowy. List ten Nadawca przekazuje Kurierowi wraz z przesyłką.

Pomyliłem się podczas składania zamówienia. Co mam zrobić?
Jeśli pomyłka została zauważona przed dokonaniem płatności, należy wrócić do momentu, w którym popełniono błąd i poprawić go lub anulować zlecenie i rozpocząć je od nowa.

Jak długo będę czekał na odbiór przesyłki przez kuriera?
Odbiór przesyłki przez kuriera uzależniony jest od dwóch czynników:
1. od godziny, w której składane jest zlecenie, oraz
2. od kodu pocztowego nadawcy.

Jeśli zlecenie wysłania przesyłki złożone jest do godziny 12:00 w dniu roboczym – jej odbiór z reguły następuje w tym samym dniu. Natomiast jeśli zlecenie złożone jest po godzinie 12:00 – odbiór może nastąpić następnego dnia roboczego.
W przypadku zleceń z mniejszych miejscowości, złożonych po godzinie 12:00, może się okazać, że kurier przełoży odbiór przesyłki na kolejny dzień roboczy. W szczególnych przypadkach zdarzają się jednodniowe opóźnienia w odbiorze przesyłek.

Aby zmienić datę lub godzinę odbioru przesyłki należy to zlecenie anulować oraz wygenerować nowe z poprawnym terminem odbioru.

W jakich godzinach Odbiorca otrzyma nadaną przeze mnie przesyłkę?
Przesylki doręczane są zgodnie z usługą dla firm od 9 do końca dnia roboczego, dla osób fizycznych w godzinach 9-19.

Jakie są sposoby płatności za usługę?
1. bezpośrednia płatność po złożeniu zamówienia przez system szybkich przelewów;
2. na podstawie zbiorczej faktury VAT z odroczonym terminem płatności (dostępna dla klientów, którzy zwarli z nami odrębną umowę)

Przesyłki ubezpieczone są w zależności od firmy w kwocie standardowej dla danego przewoźnika - w przypadku przesyłek wartościowych zalecamy wprowadzenie deklaracji wartości dla przesyłki.

Co to jest oplata paliwowa i jaka jest jej wysokość?
Opłata paliwowa jest doliczana do podstawowej ceny przesyłki (nie zawierającej kosztów usług dodatkowych). Wysokość opłaty jest określana co miesiąc na podstawie średnich cen rynkowych oleju napędowego przez firmę kurierską.

Co to jest przesyłka niestandardowa?
Paczka niestandardowa  (spełniająca minimum jeden z poniższych warunków)

1. Paczka o kształcie cylindrycznym, okrągłym, owalnym np. tuba, wałek z tkaniną
2. Paczka o nieregularnych kształtach, w tym paczki, które nie są zapakowane w pudełko kartonowe o regularnych kształtach
3. Paczka z wystającymi elementami lub owinięta w materiał uniemożliwiający swobodne przesuwanie po sorterze takie jak guma, itp.
Wszystkie szczegółowe krytreria przesyłki niestandardowej znajdują się na stronie wybranego przewoźnika.

Czy ponoszę dodatkową opłatę za doręczenie przesyłki do osoby prywatnej?
Dopłata za doręczenie do osoby prywatnej występuje w przypadku przewoźnika UPS.

Czego nie mogę wysłać kurierem?
Przewoźnik zastrzega sobie prawo do odmowy przyjęcia i wykonania usługi, jeżeli przesyłka zawiera:
o gotówkę, papiery wartościowe, inne dokumenty o charakterze płatniczym;
o dokumenty osobiste (dowód osobisty, paszport, prawo jazdy itp.)
o przedmioty wartościowe (wyroby jubilerskie, srebro, złoto, kamienie szlachetne, dzieła sztuki, antyki, numizmatyki o dużej wartości itp.);
o broń palną i amunicję, materiały łatwopalne, wybuchowe, radioaktywne i substancje żrące;
o futra i skóry zwierząt;
o artykuły szybko psujące się, wymagające specjalnych warunków przewozu;
o towary i substancje chemicznie i biologicznie aktywne;
o rozpuszczalniki, farby, kleje, łatwopalne żywice, butle sprężonego powietrza oraz inne przedmioty zawierające gazy;
o żywe zwierzęta, zwłoki lub szczątki ludzkie i zwierzęce;
o narkotyki, leki i środki psychotropowe;
o alkohol i wyroby alkoholowe bez polskich znaków akcyzowych;
o tytoń i wyroby tytoniowe bez polskich znaków akcyzowych;
o leki wymagające specjalnych warunków przewozu;
o materiały pornograficzne;
o inne towary, które swoimi właściwościami mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia osób mających z nimi styczność, bądź mogące uszkodzić lub zniszczyć inne przesyłki;
o inne towary, które ze względu na obowiązujące przepisy ustawy Prawo pocztowe, są zabronione lub też ustawa przewiduje wyłączność świadczenia określonych usług przez operatora;
o silniki, skrzynie biegów, zderzaki, części karoserii; 
o akwaria i terraria.

Nadałem przesyłkę większą niż wcześniej zadeklarowałem na liście przewozowym. Co dalej?
Wszelkie przesyłki odebrane od Nadawcy przez Kuriera są weryfikowane na podstawie otrzymanej Faktury od Przewoźnika z informacjami zawartymi na Państwa liście przewozowym. W przypadku podania niezgodnych ze stanem faktycznym danych dotyczących wagi, wymiarów, zawartości oraz sposobu opakowania przesyłki, jesteśmy uprawnieni do wystawienia Państwu dodatkowej Faktury VAT na kwotę wynikającą z różnicy cenowej pomiędzy faktyczną ceną za przesyłkę a ceną wygenerowaną przy podaniu błędnych danych. W przypadku nieopłacenia przez Państwa dodatkowej Faktury we wskazanym terminie, mamy prawo do wstrzymania świadczenia usług na rzecz Państwa, zablokowania dostępu do konta oraz zaliczenia na poczet przeterminowanych płatności wysokości pobrań (COD) Państwu należnych, a w sytuacjach skrajnych naliczenia odsetek z tytułu nieterminowych płatności.

Co to jest waga wolumetryczna?
To „przestrzeń” jaka jest wymagana do jej transportu poszczególnych przesyłek. W przypadku przesyłek powyżej 31,5 kg i palet waga wolumetryczna zostaje wyliczona i porównana z wagą rzeczywistą. Do kalkulacji kosztu transportu przesyłki brana jest pod uwagę większa wartość

Co to jest waga gabarytowa?
To „przestrzeń” jaka jest wymagana do jej transportu poszczególnych przesyłek. W przypadku przesyłek powyżej 31,5 kg i palet waga gabarytowa zostaje wyliczona i porównana z wagą rzeczywistą. Do kalkulacji kosztu transportu przesyłki brana jest pod uwagę większa wartość.

 

Kurier nie zastał odbiorcy w domu, co dalej?
Przesyłka zostaje awizowana (na awizo znajduje się numer kontaktowy do Kuriera, Odbiorca może zadzwonić i uzgodnić czas odebrania przesyłki). W następnym dniu roboczym przesyłkę można odebrać osobiście w najbliższym terminalu. Jeśli nie nastąpi odbiór osobisty, kurier następnego dnia roboczego podejmuje kolejną próbę dostarczenia przesyłki do adresata. Jeśli i ta próba nie będzie udana, przesyłka wraca do terminalu gdzie jest przechowywana przez okres 7 dni. Po upływie 7 dni przesyłka zwracana jest do Nadawcy na jego koszt.

Nie udało mi się dokonać płatności. Pojawił się komunikat: „Płatność nie została dokonana. Prosimy spróbować ponownie za kilka minut”. Czy muszę ponownie wprowadzać dane dotyczące przesyłki?
Nie. Dane przesyłki znajdują się na Twoim koncie. Wybierz przesyłkę z listy i dokonaj płatności klikając „opłać”.

Znalazłem błąd na Waszej stronie, jak go zgłosić?
Zgłoszenie można przesłać przez zakładkę "kontakt".

Nie zgadzam się z Waszym regulaminem? Czy mogę skorzystać z usług?
Nie. Akceptacja regulaminu serwisu www.superpaczka.pl oraz regulaminu firmy kurierskiej jest niezbędna.